Olimpiada Kawy®

 

                                                                  UWAGA!!!

Ze względu na zagrożenie epidemią koronawirus (COVID-19) i ze względu na bezpieczeństwo uczestników i widzów 12 Olimpiada Kawy 2020 (25 i 26 marca) jest przełożona. 

                                               NOWY TERMIN = 27 i 28 MAJA 2020

                                                                                                                        ========================================================================================

Przepraszamy za nieudogodnienia i prosimy o wyrozumienie. W razie potrzeby prosimy o kontakt info@aprotrade.pl lub (0) 22 7817693 

informacja z 10 marca 2020.

 

 

Olimpiada Kawy®
jest naszym autorskim projektem, odpowiedzią na potrzeby młodych baristów, którzy nie czują się na tyle pewni swoich umiejętności, aby stawać w szranki w zawodach z doświadczonymi baristami.

Pierwsza Olimpiada Kawy® wystartowała w 2008 roku i odbywa się co rok. Jej celem jest rozszerzenie kultury picia kawy pośród młodej rzeszy baristów. Dzięki uczestnictwu w zawodach wzrasta rywalizacja pomiędzy baristami w kawiarniach, co podnosi poziom jakości serwowanej kawy i obsługi klienta. Każdy z uczestników powinien wykazać swoje umiejętności, wiedzę i pasję w czterech dyscyplinach:


Espresso na czas, która sprawdza, ile poprawnych espresso zawodnik jest wstanie przygotować w ciągu 6 minut.

Latte Art, podczas której zawodnicy w ciągu 6 minut przygotowują dwie identyczne caffé latte oraz dwa identyczne espresso macchiato ze wzorami z mlecznej pianki.

Irish Coffee to chyba najtrudniejsza konkurencja dla uczestników, ponieważ kawa po irlandzku jest dość mało popularna w naszym kraju. Konkurencja polega na przygotowaniu dwóch identycznych kaw Irish. To też duże wyzwanie przed sędziami.

Cup Tasting polega na rozróżnieniu, za pomocą smaku i aromatu, jednej z trzech filiżanek kawy. Takich zestawów każdy zawodnik ma sześć. Kawy używane do tej konkurencji to kawy jednorodne, wypalane tego samego dnia i mielone w dzień zawodów.


Bariści zawsze są oceniani przez uznanych zwycięzców wielu prestiżowych konkursów kawowych oraz najlepszych specjalistów kawowych na świecie. W Olimpiadzie Kawy® można wziąć udział tylko raz, a bariści, którzy chcą startować w przeszłości nie brali udziału w żadnych innych zawodach kawowych. Te zasady gwarantują równe szanse dla wszystkich i stanowią bazę do wzięcia udziału w Mistrzostwach Polski Barista.

Pobierz regulamin Olimpiady Kawy®:

                                                            Pobierz plakat Olimpiady Kawy®:

 

Rejestracja uczestnikówUczestnikiem Olimpiady Kawy® może zostać każdy pracujący zawodowo Barista (zatrudniony od minimum 6 miesięcy), który nie brał wcześniej udziału w Olimpiadzie Kawy® lub innych krajowych mistrzostwach barista i ma ukończone 18 lat.

Profesjonalni trenerzy, właściciele i kierownicy kawiarni nie mogą brać udziału w zawodach. Ilość zawodników jest ograniczona do 12.
Jedna kawiarnia może wystawić tylko jednego Baristę a sieć kawiarni maksymalnie 2 Baristów.

Zapisy odbywają się drogą e-mailową.
Dane zawodnika (imię, nazwisko, data urodzenia, miejscowość, miejsce zatrudnienia, zdjęcie, kilka słów dlaczego chce uczestniczyć w Olimpiadzie Kawy®) należy wysłać na adres info@aprotrade.pl do dnia 1 marca 2020.

Koszt uczestnictwa w 12. Olimpiadzie Kawy® to 220 PLN + VAT (wystawiamy faktury VAT)

Zatem - czekamy na Ciebie! 

                               uwaga! - nowy termin = środa 17 maja 2020

   
10.00 – 10.30

Spotkanie z zawodnikami i sędziami (zasady zawodów)

10.30 – 13.00

„Caffé Latte and Macchiato art”

13.00 – 14.00

Przerwa

14.00 – 16.30

“Irish coffee”

                   uwaga! - nowy termin = czwartek 18 maja 2020

   
10.00 – 10.30

Spotkanie z zawodnikami i sędziami (zasady zawodów)

10.30 – 13.00

„Espresso na czas”

13.00 – 14:00

Przerwa

14:00 – 16.00

„Cup tasting”

16:00-16:15

Ogłoszenie wyników, nagrody i zakończenie 12. Olimpiady Kawy®

 

Tak wygląda Olimpiada Kawy®

Tak wygląda Olimpiada Kawy® dla Szkół Gastronomicznych